Tabletki odchudzające – RAPORT

Czy tabletki na odchudzanie działają naprawdę?

Tak. Większość tabletek odchudzających wydawanych jako leki na receptę jest skutecznych. Pojawiają się co jakiś czas w sprzedaży, następnie znikają, bo ich skuteczność często zależy od szkodliwych substancji w nich zawartych.

Krótko: im bardziej skuteczne tabletki tym większa szansa, że zawierają substancje szkodliwe.

Dlaczego? Ponieważ szybka utrata wagi lub zahamowanie łaknienia nigdy nie jest prawidłowym stanem dla naszego organizmu.

JeanSterne

Jednym z najbardziej skutecznych i popularnych składników tabletek odchudzających jest metformina – środek ten jest lekiem na cukrzycę typu 2. Stosuje się ją w medycynie od 1957 roku. Odkrył jej zastosowanie francuski lekarz Jean Sterne.

GalegaofficinalisWcześniej stosowano w leczeniu cukrzycy rutwicę lekarską (łac. Galega officinalis), roślinę znaną w medycynie ludowej od średniowiecza – stosowano ją jako środek moczopędny i wywołujący poty, a także pobudzający laktację u kobiet. Rutwicy przypisywano magiczne właściwości i właśnie z niej wytrącono wspomnianą metforminę.

Od początku roku 1950, kiedy to otyłość leczono amfetaminą, środki na odchudzanie przebyły długą drogę. I choć każda nowa generacja leków na otyłość jest bardziej niebezpieczna niż skuteczna, to eksperci poszukują wciąż bezpiecznych tabletek na odchudzanie, które działają szybko, skutecznie i nie mają trwale szkodliwych skutków ubocznych.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze tabletki na odchudzanie na świecie i poddajemy je gruntownej analizie:

Alli

Alli (zawiera orlistat)

Orlistat jest jednym ze składników leku o nazwie Xenical. Xenical jest lekiem wydawanym na receptę i stosuje się go w walce z otyłością kliniczną. Orlistat jest dostępny w mniejszej dawce w tabletkach odchudzających Alli.

Alli należy zażywać trzy razy dziennie podczas posiłków.

Odchudza przez wstrzymanie trawienia 25% tłuszczów zawartych w posiłku, tym samym tworząc ujemny bilans kalorii. W praktyce jest to około -100, do -200 kalorii dziennie. Biorąc pod uwagę, że spożywać się powinno około 2000-3000 (kobieta-mężczyzna) kalorii to całkiem niezły wynik.

Alli przede wszystkim stosuje się jako dodatek do diety. Zmiana nawyków żywieniowych jest podstawowym środkiem do odchudzania.

U osób, które się odchudzają stwierdza się średnio o 50% skuteczniejsze zrzucanie wagi, tzn. Ci którzy stosują samą dietę chudną w przeciągu kilku do kilkunastu tygodni 10 kg, natomiast Ci którzy dodatkowo stosują Alli chudną 15 kg w takim samym przedziale czasowym (badania prowadzi Instytut GlaxoSmithKline (GSK) Consumer Healthcare).

Wielu pacjentów decyduje się ponadto na przejście na dietę o niskiej zawartości tłuszczu, żeby zwiększyć efekt odchudzania.

alli2Wady: Jeśli jesz tłusto (ponad 30% kalorii na posiłek, czyli około 15 gram), to stosowanie Alli może skończyć się biegunkami, luźnym stolcem, ponieważ nadmiar tłuszczu nie jest wchłaniany do organizmu. Ryzyko jakie się z tym wiąże to odwodnienie.

Pacjenci, którzy zażywają Xenical często narzekają na podobne skutki uboczne. W skrajnych przypadkach jedzenie tłustych posiłków, przy stosowaniu Xenicalu, który ma wysokie stężenie orlistatu, prowadzi do braku kontroli nad własnymi wnętrznościami. Przy Alli ten problem ogranicza się do biegunki.

Stosowanie Alli podwyższa ryzyko utraty witamin, ponieważ brak przyswajania tłuszczu przez organizm powoduje, że część witamin się nie rozpuszcza – np. A i D rozpuszczają się tylko w tłuszczu.

alli1Dobry wybór?: Alli jest przeznaczone dla osób z nadwagą, które mają indeks masy ciała (BMI) na poziomie przynajmniej 25. Te tabletki na odchudzanie zaleca się osobom, które często jedzą i nie kontrolują zawartości tłuszczu w posiłkach. Działają też odstraszająco, bo konsekwencją zbyt obfitego w tłuszcz posiłku są problemy ze stolcem.

Lekarze i farmaceuci obawiają się jednak, że Alli zbyt często jest stosowane przez młode kobiety, które wykorzystują tabletki odchudzające jako środek gwarantujący im utratę wagi bez diety i ćwiczeń tzn. Jedzą wszystko co chcą, a Alli łykają jak cukierki przez cały rok. Narażają się tym samym na utratę cennych witamin i niepotrzebne ryzyko dotkliwych skutków ubocznych długotrwałego stosowania.

Dla otyłych kobiet narażonych na skutki uboczne nadwagi, takie jak choroby serca, czy cukrzyca, Alli jest wskazane jako środek łagodny, bez recepty i nawet wtedy nie do długotrwałego stosowania. W pozostałych przypadkach nie powinno być stosowane jako środek na odchudzanie zastępujący dietę i ćwiczenia.

meridiaMeridia (zawiera sibutraminę)

Tabletki odchudzające Meridia silnie oddziaływują na ośrodek apetytu w mózgu, powodując uczucie sytości wcześniej niż dostarczy tę informację insulina.

Meridia działa przez zmianę poziomu serotoniny i noradrenaliny – dwóch substancji w ludzkim ciele wspomagających regulację uczucia sytości. Zawiera sibutraminę, pochodną amfetaminy – silnie pobudzającej substancji psycho-aktywnej.

W czasie badań klinicznych otyli pacjenci, którzy zażywali lekarstwa zawierające sibutraminę tracili o 5 kg więcej od tych, którzy zażywali placebo (popularna metoda testu nowych leków; część pacjentów dostaje pełnowartościowy lek, a część dostaje placebo).

meridia1Wady: Meridia gwałtownie podnosi ciśnienie krwi, zwiększając ryzyko zawałów serca, lub udarów mózgu. Tymczasowo zakazano dystrybucji środka we Włoszech, a w 2002 roku organizacja non-profit Public Citizen Group w USA złożyła petycję do FDA, żeby zakazać dystrybucji na terenie Stanów Zjednoczonych, z powodu (jak podano w petycji) udokumentowanych 29 zgonów i setek reakcji niepożądanych u innych stosujących.

Były wśród nich: podwyższone tętno, wysokie ciśnienie krwi, palipitacje, arytmia.

FDA uznało petycję, jednak nie zakazało dystrybucji Meridii.

Firma Abbott, producent tych tabletek na odchudzanie powołuje się na badania kliniczne przeprowadzone na grupie 12000 pacjentów, które wypadły pozytywnie, zatwierdzając lek do sprzedaży.

Europejska Agencja Leków zaleciła wycofanie Meridii ze sprzedaży na terenie całej UE. Nie wszyscy zastosowali się do zalecenia. Lek nadal jest sprzedawany, najczęściej przez Internet.

meridia2Dobry wybór?: Tabletki odchudzające Meridia stosuje się w leczeniu klinicznej otyłości u osób o BMI przekraczającym wartość 27, mających dodatkowo cukrzycę, bądź wysoki poziom cholesterolu.

Najczęściej stosuje się ten środek odchudzający u osób, które nie potrafią sobie mimo nadwagi i jedzenia dużych posiłków poradzić z ciągłym uczuciem głodu. Sibutramina, pochodna amfetaminy skutecznie powstrzymuje głód, ale jest groźna dla układu sercowo-naczyniowego. Stąd Meridia tylko w wyjątkowych przypadkach jest przepisywana ludziom po 40-tym roku życia. Przeważnie musi to być ktoś z niskim ryzykiem chorób serca, poniżej
40-go roku życia.

Jednym z charakterystycznych badań przeprowadzanych przez lekarza jest częste badanie rytmu serca i monitorowanie jego pracy.

glucophageGlucophage (metformina) i Byetta (eksenatyd)

Oba środki na odchudzanie są przepisywane pacjentom chorym na cukrzycę. Czasami, w klinicznych przypadkach stosuje się je również u osób otyłych, które mają problemy z insuliną i nie mają potwierdzonej cukrzycy.

Zarówno Glucophage, jak i Byetta są wysoce skuteczne.

Glucophage występuje w sprzedaży w postaci tabletek. Obniża poziom glukozy i podwyższa wrażliwość na insulinę, dzięki czemu redukuje się uczucie głodu.

Byetta jest sprzedawana w formie zastrzyków (ramię, udo). Enzym opóźnia transport pokarmu z żołądka do jelita cienkiego, co w konsekwencji wydłuża uczucie sytości.

W New York Medical College przeprowadzono badania, w których wzięła udział duża grupa otyłych kobiet w różnym wieku. Metformina zawarta w Glucophage spowodowała u 80% badanych redukcję wagi o 10% w ciągu roku. Zastrzyk Byetty raz na tydzień spowodował ubytek wagi (średnio) 8 kg w ciągu 15 tygodni u pacjentek mających problemy z insuliną.

byettaWady: W obu przypadkach występują podobne skutki uboczne, częste w pierwszych tygodniach stosowania – biegunki, nudności, rozstrój żołądka.

Dobry wybór?: trudno tu mówić o wyborze, bo oba leki, choć niezwykle popularne zaleca się ludziom z określonym schorzeniem, jakim jest cukrzyca, bądź problemy z insuliną.

Na pewno lekarze przepisują te lekarstwa ludziom o BMI przekraczającym wartość 25.

weightlosssuplementSuplementy diety

Większości odchudzających wydaje się, że naturalne odchudzanie jest pewnym i jednocześnie bezpiecznym sposobem na utratę wagi. Niestety nie zawsze tak jest.

Po pierwsze, rzadko który producent mówi prawdę o swoim produkcie. Rynek tabletek odchudzających na całym świecie generuje krociowe zyski – panuje na nim ogromna konkurencja. Większość producentów suplementów diety zawyża w związku z tym wartość swoich produktów, oferując nierealne efekty w krótkim czasie (np. 15 kilogramów w 1 miesiąc bez ćwiczeń i diety).

Tabletki na odchudzanie, te ziołowe, są sprzedawane wszędzie – od apteki, przez drogerie po internetowe sieci afiliacyjne. To, że składają się z ziół i samych naturalnych składników nie oznacza jeszcze, że można je łykać bez ryzyka i ograniczeń ilościowych.

Suplementy diety nie trafiają do agencji kontroli leków, jak Europejska Agencja Leków, czy amerykańska FDA, co powoduje, że ich skład jest właściwie tajemnicą, bo to co jest umieszczane na opakowaniu nie zawsze odpowiada rzeczywistemu składowi kapsułki.

Sanepidy, toksykolodzy często sprawdzają wprowadzane do obrotu suplementy, ale zazwyczaj robią to poza systemem, lub kiedy wystąpią u stosujących działania niepożądane (czyli, kiedy tabletki na odchudzanie są już w sprzedaży).

Weźmy na przykład ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, który ma zastąpić efedrynę jako składnik wielu suplementów odchudzających (Efedryna została zakazana w 2004 roku po wystąpieniu 16000 zdarzeń niepożądanych, w tym kilku udarów mózgu i zgonu). Ekstrakt wywołuje podwyższenie tętna od 7 do 12%, co nie jest zdrowe na dłuższą metę, bo może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a w konsekwencji do arytmii.

odchudzaniesuplementJakie wybrać?

Bezpieczne tabletki na odchudzanie powinny zawierać składniki, które mają potwierdzone działanie oraz nie mają skutków ubocznych:

- wyciąg z zielonej herbaty,

- kwas linolowy (CLA)

- pierwiastki, takie jak chrom (Cr)

- jagody acai (zawierają b.duże ilości antyoksydantów)

- wyciąg z guarany (naturalny środek pobudzający i hamujący łaknienie)

- wyciąg z garcinia cambogia (zawiera HCA)

Takie substancje działają z różnym skutkiem. Pewne jest, że dużo wolniej, niż wyżej wymienione lekarstwa na receptę, natomiast na pewno są dużo bezpieczniejsze, a ich skuteczność została potwierdzona laboratoryjnie jeszcze w latach ’70.